Jakie kwestie należy uwzględnić dobierając opony do swojego motocykla?

Wybór opon może mieć ogromny wpływ na osiągi, bezpieczeństwo i komfort jazdy. Właściwe opony mogą sprawić, że jazda będzie płynniejsza, bezpieczniejsza i przyjemniejsza, podczas gdy niewłaściwe mogą powodować dyskomfort, złe prowadzenie, a nawet wypadki. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze opon do motocykla:

Rozmiar opony

Rozmiar opony jest ważną kwestią przy wyborze nowych zestawów opon. Większość motocykli jest wyposażona w opony zaprojektowane specjalnie dla tego motocykla, jednak w niektórych przypadkach może zaistnieć potrzeba zmiany rozmiaru na inny. Jeżeli musisz wymienić opony fabryczne, ponieważ są zużyte lub uszkodzone, najłatwiejszym sposobem na ustalenie potrzebnego rozmiaru jest zapoznanie się z instrukcją obsługi lub bezpośredni kontakt z producentem.

Wzór bieżnika opony

Na dzisiejszym rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów wzorów bieżnika opon, w tym żebrowane, gładkie i rowkowane. Opony żebrowane są zaprojektowane z myślą o maksymalnej trakcji na mokrej nawierzchni, natomiast opony gładkie oferują większą stabilność przy dużych prędkościach na suchej nawierzchni, ale mniejszą trakcję na mokrej nawierzchni w porównaniu z oponami żebrowanymi. Opony rowkowane umożliwiają wydostawanie się wody przez małe otwory w bieżniku, dzięki czemu nie wpadają w hydroplane tak łatwo jak opony gładkie podczas jazdy po stojącej wodzie lub śniegu, ale oferują mniejszą trakcję niż opony rowkowane.

Uwzględniając podane wyżej parametry, jak i inne przy wyborze opon do swojego motocykla, warto dokonać wyboru modeli ze strony jednego z przedstawicieli na rynku, takiego jak choćby Skyseba.pl – zainteresowani znajdą tam wszechstronny wybór ogumienia, które dopasują do swoich potrzeb.