Osuszanie terenu

Jednym z głównych powodów przeprowadzenia melioracji jest poprawa jakości gleby. Usuwając nadmiar wody, gleba będzie lepiej napowietrzona i lepiej zdolna do wspierania wzrostu roślin. Może to być szczególnie korzystne na ciężkich glebach gliniastych, które mogą stać się podmokłe i trudne w obróbce w inny sposób.

W niektórych przypadkach może być również konieczne osuszanie terenu w celu ochrony nieruchomości przed zalaniem. Zapewniając szybkie usuwanie wody z danego obszaru, zmniejsza się ryzyko wystąpienia szkód w przypadku wystąpienia niesprzyjających warunków pogodowych.

Wreszcie, osuszanie terenu może być wykonywane w celach estetycznych. W przypadku terenów zielonych, usunięcie nadmiaru wody może pomóc w utrzymaniu ładnego i suchszego obszaru. Jest to szczególnie ważne w przypadku miejsc publicznych, takich jak parki i place zabaw, gdzie ludzie mogą chcieć korzystać z ładnych przestrzeni.

Podatność terenu na powodzie ma również wpływ na konieczność osuszenia często zlokalizowanych obszarów. Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często reklamują ochronę przed powodzią jako ten, która pozwoli chronić nieruchomości i majątek firmy. W obliczu coraz częstszych zjawisk powodziowych, które grożą naszym środowisku, jest to czynnik ekonomiczny, który może przesądzić o przeprowadzeniu osuszenia.