O co chodzi w wykończeniach pod klucz?

Mieszkanie pod klucz jest świetną alternatywą dla deweloperskiego standardu w naszym nowym lokum. Większość deweloperów ma zresztą w swojej ofercie takie rozwiązanie. Sprawdźmy co oznacza dokładnie wykończenie pod klucz oraz jakie daje możliwości? Jakie ma zalety oraz wady?

Definicja

Podłogi położone, ściany pomalowane, kuchnia i łazienka już wykończone, a do tego są wstawione także drzwi wewnętrzne. Tak możemy w skrócie opisać wykończenie naszego mieszkania pod klucz. Wystarczy, że tylko przywieziemy swoje meble oraz rzeczy osobiste, a później mieszkać. Chociaż wykończenie pod klucz  to ciekawa oferta, to niewiele osób się w Polsce na nią decyduje – szacuje się, że tylko około piętnaście procent nabywców nowych mieszkań. Tym zresztą polski rynek się różni od innych europejskich krajów, gdzie mieszkania pod klucz już są standardem. Czasem deweloperzy oferują także umeblowane mieszkania. Są jednak to rzadkie oferty oraz niekiedy dosyć kosztowne.

Jeśli się zdecydujemy na wykończone mieszkanie pod klucz, deweloper nam wyceni usługę. Później z nim podpisujemy specjalną umowę. W niej jest określony termin ostateczny wykończenia mieszkania. W momencie tym trzeba wpłacić również zaliczkę.

Wykończenie mieszkania pod sam klucz ma wiele zalet. Nie musimy przede wszystkim poświęcać czasu na zakup budowlanych materiałów, prowadzić negocjacji z budowlaną ekipą ani pilnować osobiście fachowców podczas robót. Możemy ponadto wziąć jeden hipoteczny kredyt od razu na zakup mieszkania oraz jego wykończenie, co jest często korzystniejsze finansowo niż kredyty oddzielne.

Każdy z nas powinien o tym samodzielnie zdecydować. Jak najbardziej powinniśmy podjąć racjonalną decyzję. Na pewno jest to opłacalne. Gdy się zdecydujemy, to przekonamy się o tym na swojej własnej skórze. Docenimy to i będziemy mieli z głowy wszelkie remonty, co niestety jest dosyć często prawdziwym naszym utrapieniem. Pamiętajmy o tym. Wykończenia pod klucz to świetna usługa.